Togu Ski Trainer – Dynamisk balans- och stabilitetsträning med dubbla luftkammare
Togu Ski Trainer är ett dynamiskt och mångsidigt tränings- och terapiredskap utvecklat för effektiv balans-, stabilitets- och sensorimotorisk träning. Produkten är tillverkad i Tyskland och kan användas på båda sidor (2-i-1).
Användningsområde och effekt
Ski Trainer är konstruerad för intensiv träning av djup stabiliserande muskulatur, kroppsmedvetenhet och neuromuskulär kontroll. Tack vare det dubbla luftkammersystemet skapas en instabil träningsyta som förbättrar balans, koordination och stabilitet.
Användning och funktion
Produkten kan användas på de flesta underlag, men bör inte användas på grus, småsten eller asfalt. Den är vattenresistent men inte lämplig för användning i vatten. Undvik vassa föremål i närheten. Träningen kan utföras stående och belastar effektivt fot-, knä- och höftleder. Pump med nåladapter ingår.
Fördelar och egenskaper
· Dynamiskt träningsredskap för balans och stabilitet
· Dubbelt luftkammersystem
· Tränar djup muskulatur och sensorimotorik
· Kan användas på båda sidor
· Enkel att rengöra och förvara
· Passar träning och terapi
· Tillverkad i Tyskland
· Pump ingår
Material
· Slitstarkt luftfyllt material
Tekniska data
Storlek: ca. 40 × 40 × 12 cm
Vikt: ca. 3?840 g
Max belastning: ca. 200 kg