Dynamic Tape Eco 7,5 cm Grå/Svart Tatto

7,5 cm x 5 m

Varunummer: 111917
Dynamic Tape Eco 7,5 cm Grå/Svart Tatto 7,5 cm x 5 m Dynamic Tape Eco 7,5 cm Grå/Svart Tatto 7,5 cm x 5 m Dynamic Tape Eco 7,5 cm Grå/Svart Tatto 7,5 cm x 5 m Dynamic Tape Eco 7,5 cm Grå/Svart Tatto 7,5 cm x 5 m
419,-
-+

Är du terapeut, läkare, ortopedingenjör, idrottsklubb, gym, institution, etc.? Kom ihåg att registrera ett företagskonto / logga in för att se dina priser!

Den extra starka Dynamic Tape ECO använder patentansökt teknik för att ge mer motstånd tidigare i processen. Dynamic Tape ECO kan vara mer lämpligt för ligament (t.ex. i fingrar, tummar och vrister) där elastisk kompression och motstånd är önskvärda för att öka stabiliteten.

Dynamiskt band är ett biomekaniskt band, helt nytt kategori av idrott och terapeutisk tejpning.

Egenskaper: Elastisk i alla riktningar och med kraftig elastisk rekyl absorberar kraften för att minska kroppens arbetsbörda. Denna tejpmetod syftar till att direkt avlasta, Modifiera rörelsemönster och ge bättre funktion.

Dynamic Tape gör allt detta med en mjuk och andningsbar tejp av hög kvalitet och styrka, och används av professionella idrottare runt om i världen. Från rehabilitering till elitidrott förändras Dynamisk tejp är sättet vi ser på sport och terapeutisk tejpning. Den finns i två olika bredder, 5 cm och 7,5 cm. Du kan läsa mer om Dynamic Tape här .

Dynamisk tejp ska inte förväxlas med kinesiologitejp. Kinesiologiband är huvudsakligen gjorda av bomull, kan sträckas cirka 140 % i en riktning och har en definierad styv ändpunkt. Den har en mild rekyl och är utformad för att "lyfta" huden samt hjälper till att minska svullnad och smärta.

Dynamic Tape är tillverkad av nylon och lycra och kan sträckas i alla fyra riktningar, kan sträckas över 200 % och har ingen begränsande ändpunkt. Dynamisk tejp har stark rekyl och är utformad för att förändra rörelsemönster samtidigt som den absorberar kraft och återför energi till muskelns rörelse.